Kraina szeptów

Wakacje w górach

Wakacje w górach

Wokół Krainy Szeptów aż roi się od atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Na miłośników pieszych wędrówek i zdobywców gór nieprzerwanie czeka Śnieżnik jest najwyższym szczytem okolicy i czwartym co do wielkości szczytem Korony Gór Polskich. 
  • Pasjonatów leniuchowania zapraszamy nad Zalew Stara Morawa – górski zalew z piaszczystą plażą i krystalicznie czystą wodą.
  • Dla tych, którzy kochają być w ruchu, a rower stanowi ich drugie życie czeka sieć singli w Europie, czyli Singletrack Glacensis. Singletrack Glacensis to największa sieć tego typu w Europie. Łącznie w ramach projektu wykonano ponad 133 km tras położonych na terenie 7 gmin: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Złoty Stok, Międzylesie, Gmina Kłodzko i Bardo.
  • Singletracki to wytyczone w miejscach naturalnych leśnych ścieżek, specjalnie zaprojektowane jednokierunkowe trasy rowerowe. Ich przygotowanie do jazdy polega na takim ich dostosowaniu do dynamicznej jazdy na rowerze, aby była ona super przyjemna, a jednocześnie bardzo bezpieczna. Oczywiście wszystko to z wielkim poszanowaniem dla przyrody. Ścieżki – jak sama nazwa wskazuje – są jednokierunkowe, co szczególnie na zjeździe daje duży komfort, że nikt nagle nie pojawi nam się na drodze.
  • Trasy są świetnie oznaczone i „wyposażone” w punkty postojowe oraz punkty warsztatowe, gdzie możesz dokonać najprostszych napraw lub doładować rower elektryczny. Każda pętla składa się z dwóch odcinków: czerwonego i niebieskiego. Mapki ze wszystkimi trasami, QR kodami ze śladami GPS i opisami najciekawszych atrakcji, jakie czekają Was po drodze, dostaniecie w recepcji.
  • Jaskinia Niedźwiedzia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych jaskiń w kraju. To najdłuższa z sudeckich jaskiń i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Blisko 5 km korytarzy i komór rozlokowanych na trzech poziomach kusi tajemnicą. Zwiedzanie jaskini to świetny sposób na wycieczkę niezależnie od pory roku i pogody za oknem. Pod ziemią panuje stała temperatura ok. 6°C. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy długie spodnie i bluza nie zawsze znajdują się pod reką. Jaskinię można zwiedzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przejście trasą standardową, znajdującą się na środkowym poziomie. Drugim - dostępnym od niedawna - wybór trasy ekstremalnej, prowadzącej przez wymagający, dolny poziom. Ta opcja jest dostępna jednie pod opieką przewodnika. 
  • Podziemna trasa turystyczna w sztolni nieczynnej już kopalni na stokach Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Czekają tu na Was wycieczki z przewodnikiem i gry edukacyjne z lokalnymi minerałami i średniowiecznymi tunelami w rolach głównych. W ofercie także warsztaty geologiczne i nocne zwiedzanie.
  • Na miejscu czekają na Was tajemnicze sztolnie, laboratorium J. Schärfenberga, skarbiec, w którym znajdziecie 1066 "złotych" sztabek, chodnik śmierci, ośmiometrowa zjeżdżalnia czy Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Można także skorzystać z podziemnego spływu łodzią lub obejrzeć pokaz wybijania złotych monet czy odlewania złotych sztabek. A to wciąż tylko część z atrakcji, jaką można obejrzeć w kopalni. Niesamowite historie, legendy, klimat miejsca i ciekawostki sprawią, że odwiedziny w Złotym Stoku będą zdecydowanie jedną z ciekawszych wycieczek.
  • Dolny Morawa to całoroczny górski resort z długą listą atrakcji po czeskiej stronie. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest najdłuższy pieszy wiszący most na świecie -Sky Bridge 721 (ta tajemnicza liczba to jego długość). Warto też odwiedzić Ścieżkę w Obłokach, zjechać alpine coasterem, pojeździć na górskim rowerze albo iść dziećmi do Parku Mamuta albo do Adrenalina Park. Startuje tam też wiele szlaków pieszych.
  • Lądek Zdrój i powstały w 1680 roku "Zdrój Wojciech" wciąż pełni rolę uzdrowiska, ciesząc się dużą popularnością wśród turystów. 
Scroll to Top